
Химическият пилинг представлява контролирано унищожаване на повърхностните кожни слоеве чрез прилагане на химически агент.
В зависимост от химическия агент и използваната техника, пилинга се дели на: повърхностен, среден и дълбок.
Каква да бъде дълбочината на пилинга, вида на използваната киселина и броя на процедурите, определя вашия дерматолог.
Повърхностният химически пилинг е много елегантна процедура, която не нарушава ежедневието на пациента. Обикновено се използват органични киселини с натурален произход – плодови.
Индикациите за провеждане на повърхностен химически пилинг са:
Какви са резултатите след пилинговите процедури?
Видимо подобрение на вида на кожата, дължащо се на:
Времетраенето на процедурата е около 30 до 45 минути.
От около 3 години съществуват и киселини, които се използват целогодишно.
Химическият пилинг е процедура, която участва във всички схеми за профилактика и забавяне стареенето и подмладяване на застарялата кожа.
При фотоиндуцирано и хронологично остаряване на деколте и гърба на ръцете, чудесни резултати има серия от редуващи се химически пилинг и мезотерапии.
Химически пилинг участва и в схемите за лечение на стрии. Редуват се средно дълбок химически пилинг с мезотерапия.
Дискомфорта, който пациента изпитва е незначителен и се изразява с:
В заключение: може да се каже, че повърхностния химически пилинг е една безопасна и ефективна процедура за лечение на различни кожни заболявания, даваща отлични естетични резултати.
СРЕДНО ДЪЛБОК ХИМИЧЕН ПИЛИНГ С ТРИХЛОРОЦЕТНА КИСЕЛИНА (TCA)
Средно дълбокият химически пилинг се прави за подобряване на състоянието на кожата. Индикациите са следните:
Подобряване състоянието на кожата след химичен пилинг се дължи на премахването на повърхностния слой на кожата и разкриването на нова, по-нежна и млада кожа. Същевременно се стимулира изграждането на нов колаген и равномерното му натрупване и хоризонтално разположение в горната епиларна дерма. Това води до изглаждане на бръчките и подобряване на еластичността на кожата.
Противопоказания:
Усложнения: Макар и рядко странично действие може да бъде хиперпигментацията, обикновено при пациенти неспазвали указанията за използване на фотопротективни средства. При хора с много мургава кожа (фототип 3+), може да се развие неравномерна пигментация след пилинга.
Дерматологичен център "Стива Макс" е създаден през 1995 и се оглавява от д-р Стефка Василева, завършила медицина и придобила специалността си по кожни и венерични болести в гр. Плевен.Работила е към катедрата по "Кожни болести" на медицинския университет в гр. Плевен и онкодерматологичното отделение в Онкоболницата на същият университет.С дългогодишен опит,професионална компетентност и непрекъснато обогатяване с многобройни курсове и специализации,сертифицирани в дерматологичната и естетичната медицина.